Do czego służą narzędzia skrawające?

Do czego służą narzędzia skrawające?

W najprostszym tłumaczeniu narzędzia skrawające służą jak sama nazwa wskazuje do skrawania. Fachowo mówiąc służą do obróbki ubytkowej. Muszą skrawać obrabiany materiał.

Wszystko co trzeba wiedzieć o narzędziach skrawających

Jeśli chodzi o produkcję narzędzi skrawających to lider jest tylko jeden. Jest nim firma YG-1. Jest to światowy lider, jeśli chodzi o tą branżę. W ich przypadku słowo „światowy na pewno nie jest na wyrost, ponieważ firma ta sprzedaje swoje produkty w ponad 75 krajach świata. Jak mówi prezes zarządu Ho-Keun Song ‘’W Europie osiągamy 40%, w Azji łącznie z Koreą 35%. W USA i Ameryce Po- łudniowej mamy 25%. Sprzedajemy dziś w więcej niż 75 krajach.” W grupie tych państw mamy również nasz kraj. YG-1 Poland Sp. z o.o. znajduje się na ulicy Kruczej 41/43 w Warszawie.

Wracając do narzędzi skrawających możemy je podzielić na wiele sposobów. Pierwszy krok, żeby to ustalić będzie polegał na tym, że odpowiemy sobie na pytanie do czego są nam potrzebne narzędzia skrawające? Potrzebujemy wiertło z napędem maszynowym? Są również narzędzia z napędem ręcznym. Tak, więc pierwszy podział już mamy. Kolejnym może być sposób obróbki. Noże, piły czy wiertła działają w różny sposób. Jak już jesteśmy przy sposobach obróbki to od razu przychodzi nam do głowy rodzaj. Potrzebujemy obróbki zgrubnej czy wykańczającej? Wielu z nas pewnie też zauważyło, że powierzchnia po użyciu odpowiedni narzędzi potrafi się kształtować na różne sposoby. Możliwości są trzy: Powierzchnia zwykła, kształtowa lub obwiedniowa. Pewnie niewielu z nas wie, że jest jeszcze jeden podział. Chodzi o powszechność zastosowania. Tu podział jest prosty narzędzia uniwersalne albo specjalne.

W narzędziach skrawający możemy rozróżnić trzy części: Części robocze, które jak sama nazwa wskazuje coś robią. W tym przypadku realizują oczywiście proces skrawania. Części prowadzące, które dzielą się na przednie i tyle. W pierwszym przypadku wprowadzają część roboczą do strefy obróbki a w drugim przypadku odwrotnie. Są jeszcze części chwytowe, które łączą narzędzia z napędem.

Został jeszcze jeden podział wydaje się, że najbardziej popularny a mianowicie ze względu na rodzaj. Narzędzia skrawające możemy podzielić na noże: nóż dłutownicy, nóż strugarski, nóż tokarski, ale również zalicza się do tego rodzaju wytaczak. Kolejny rodzaj to frezy jest ich więcej niż noży, bo aż osiem. Rodzaje frezów: Tarczowy, czołowy,modułowy do kół zębatych, kątowy, walcowo-czołowy, kształtowy, walcowy, do gwintów. Kolejny podział ma związek z narzędziami, którymi tworzymy otwory a więc wiertło, pogłębiacz, rozwiertak, głowica wiertarska czy nawiertak. Jeśli chodzi o przeciągacze to mamy do czynienia z takimi do otworów, powierzchni zewnętrznych czy otworów długich. Są również przepychacze, które nie mają żadnego podziału oraz narzędzia do gwintów, które dzielą się na narzynkę, głowicę gwinciarską oraz gwintowniki, które dzielą się na maszynowe (kręty i prosty) oraz ręczne (Pośredni, wykańczający i wstępny)

Mam nadzieję, że po przeczytaniu tego tekstu, każdy będzie już wiedział co to są narzędzia skrawające i jak się dzielą. Być może okaże się, że tak naprawdę znaliśmy narzędzia skrawające tylko nie wiedzieliśmy, że poszczególne narzędzia do tej grupy się zaliczają. Ciekawą ofertę narzędzi skrawających znaleźć można np. tutaj http://wwin.pl/narzedzia-skrawajace.html

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *