Dlaczego warto ochraniać wzrok w czasie pracy – ABC BHP

Dlaczego warto ochraniać wzrok w czasie pracy – ABC BHP

Bez zmysłów życie nie miałoby sensu. Wzrok jest jednym z nich, dzięki niemu jesteśmy w stanie sprawnie się poruszać, oceniać sytuację, pracować. Oczy są bardzo delikatnym narządem, który wymaga, by o niego specjalnie zadbać.

Jeśli chodzi o Bezpieczeństwo i Higienę pracy, istnieją bardzo konkretne zasady ochrony wzroku. I to niezależnie od tego, czy pracujemy przy spawarce czy komputerze. Zachowaniu tych zasad sprzyjają poszczególne środki ochronne, w które powinno być wyposażone każde miejsce pracy, w którym oczy zagrożone są na szczególne niebezpieczeństwo.

Niebezpieczne sytuacje

Gdzie i przy jakich czynnościach powinno się zwracać szczególną uwagę na ochronę wzroku? Wszędzie, gdzie twarz narażona jest na deszcz odprysków, pyłków i drobin, a także tam, gdzie pracuje się przy rozgrzanym metalu. Oczy potrzebują specjalnej ochrony również w kontakcie z chemikaliami i toksynami. Gdzie takie sytuacje mają miejsce? Między innymi w warsztatach, garażach, magazynach, tartakach, laboratoriach, fabrykach. Czemu to jest tak istotne? W tych wszystkich miejscach grozi pracownikowi permanentna utrata wzroku przez uszkodzenie oka.  Jeżeli ktoś pracuje w podanych wyżej warunkach, a jego przełożony nie zapewnia mu odpowiednich środków ochrony, powinien o tym przypomnieć – środki ochrony są obowiązkowe.

Środki ochronne

Czym w takim razie chronić tak ważny zmysł, jakim jest wzrok? Według wszelkich zasad bezpieczeństwa, do ochrony oczu służą okulary ochronne wyposażone we wzmocnione szkła; gogle z soczewkami octanowymi lub poliwęglanowymi i osłony, które przymocowuje się do kasku ochronnego, który też powinien być częścią stałego wyposażenia miejsca pracy. Oczywiście wszystkie z nich muszą spełniać obowiązujące nasz kraj wymogi Unii Europejskiej. Specjalistyczne okulary nie różnią się zbytnio kształtem od, chociażby, przeciwsłonecznych. Są one zrobione z dużo mocniejszych materiałów, które nie pozwalają dostać się do oczu większym odłamkom czy bryzgom rozgrzanych cieczy. Mogą być zupełnie przejrzyste lub przyciemniane. Te drugie chronią przed promieniowaniem lub bardzo jasnym światłem – jak podczas spawania.

Gogle różnią się od nich tym, że powinny ściśle przylegać do twarzy, nie zostawiając miejsca na dostanie się do środka oparów i innych środków chemicznych. Mimo, że są ściśle przylegające, powinny być zrobione z materiałów, które nie podlegają zaparowaniu i skraplaniu na nich wody.

Przykład takich gogli znaleźć można choćby tutaj: Okulary UVEX

Osłony to już większa rzecz. Wykonane są najczęściej z porządnego plastiku lub metalowej siatki – zależnie od tego, czemu mają przeciwdziałać. Ich funkcja jest podobna do okularów i gogli, najczęściej jednak, oprócz oczu, chronią również podbródek oraz szyję.

Skutki zlekceważenia ochrony oczu

To, co może się wydarzyć, powinna nam podpowiadać wyobraźnia. Jeżeli jednak zbagatelizuje się aspekt BHP, może się to skończyć tragicznie – od niedowidzenia, do stałej, nieodwracalnej utraty wzroku. Innymi skutkami mogą być, szczególnie przy kontakcie z chemikaliami, podrażnienie błony śluzowej oka bądź jego poparzenie. Nie dość, że bardzo bolesne, są to zaniedbania opłakane w skutkach.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *