Czym jest zasilanie gwarantowane?

Czym jest zasilanie gwarantowane?

Systemy zasilania gwarantowanego są obecnie spotykane bardzo często w licznych obiektach, w których liczy się utrzymanie stałego zasilania, nawet w przypadku zakłóceń z sieci elektroenergetycznej.

Chociaż problemy z dostawami energii zdarzają się dość rzadko, to jednak najlepiej się przed nimi zabezpieczać. W tym celu stworzono tak zwane zasilanie gwarantowane, a dokładnie systemy zasilania gwarantowanego, które określane są również jako systemy zasilania awaryjnego.

System zasilania gwarantowanego – co to jest?

Systemami tego rodzaju nazywa się układy albo urządzenia, które przeznaczone są do ochrony określonych odbiorników przed zakłóceniami zasilania z sieci elektroenergetycznych, co mogłoby doprowadzić do ich zakłóceń w działaniu albo całkowitego przerwania ich pracy.

Najczęściej zasilanie gwarantowane ma na celu zapewnienie zasilania odbiorników w trakcie zaniku napięcia w podstawowym źródle zasilania. Mamy tutaj do czynienia między innymi z takim odbiornikami jak napędy elektryczne w fabrykach, systemy IT, aparatura medyczna, zatem różnego rodzaju odbiorniki ważne z punktu widzenia bezpieczeństwa i ochrony mienia i danych.

Jak tworzy się systemy zasilania gwarantowanego?

Aby można było mówić o zasilaniu gwarantowanym, konieczne jest stworzenie specjalnego systemu składającego się z wielu elementów współpracujących ze sobą dla najlepszych wyników. Takie elementy dostarcza między innymi firma Schneider Electric, która od lat specjalizuje się w nowoczesnych rozwiązaniach elektroenergetycznych.

Przede wszystkim ważna jest niezawodna rozdzielnia elektryczna, która będzie pozwalała na efektywne rozdysponowanie zasilania z sieci. Następnie stosuje się specjalistyczne zasilacze awaryjne UPS, które umieszczane są między rozdzielnią a odbiornikami. Są one odpowiedzialne za zasilanie bezprzerwowe. System może też obejmować agregaty prądotwórcze, które używane są wtedy, gdy brakuje prądu i konieczne jest jego wyprodukowanie.

Wykorzystywane są też takie rozwiązania jak zasilanie dwustronne – prowadzone jest z pomocą dwóch niezależnych linii wyposażonych w układy Samoczynnego Załączania Rezerwy. Mogą one także współpracować z zasilaczami UPS w celu uzyskania zasilania gwarantowanego, czyli nieprzerwanej dostawy energii.

One thought on “Czym jest zasilanie gwarantowane?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *