Czym wykonać izolację ścian działowych?

Czym wykonać izolację ścian działowych?

Ścianki działowe służą do oddzielenia poszczególnych pomieszczeń w domu. To wewnętrzne ściany, które nie stanowią konstrukcji nośnej budynku. Od ich wagi zależy jednak obciążenie stropów, dlatego też ścianki na poddaszu wykonuje się najczęściej z płyt gipsowo-kartonowych. Niestety takie ścianki, same w sobie, nie stanowią dobrego wyciszenia. Warto zatem pomyśleć o ich właściwej izolacji.

Uciążliwe dźwięki w domu

Każdy odczuwa dźwięki na swój subiektywny sposób. Część osób bardzo drażnią dźwięki o niskiej częstotliwości. Przeszkadzają im w normalnym funkcjonowaniu. Największym wyzwaniem jest wyciszenie niskich częstotliwości, czyli dźwięków zwanych basami. W warunkach domowych jest to praktycznie niemożliwe. Najłatwiej pozbyć się dźwięków o wysokiej częstotliwości, występują one jednak sporadycznie. Dźwięki z którymi najczęściej mamy do czynienia to odgłosy o średniej tonacji: rozmowa dwóch osób lub praca różnych urządzeń. Żeby wytłumić je jak najlepiej warto zainwestować w dobrą izolację akustyczną, np. z wełny mineralnej szklanej bądź skalnej firmy Isover.

Ścianki działowe z płyt gipsowo-kartonowych

Ścianki działowe z płyt gipsowo-kartonowych są lekkie, szybko się je stawia, a dodatkowo odznaczają się dobrymi parametrami akustycznymi. Najważniejsze elementy potrzebne do stworzenia ścianek z tego materiału to: stalowy ruszt, płyty gipsowo-kartonowe oraz wypełnienie, czyli materiał izolacyjny z wełny mineralnej. Ramę rusztu stanowią stalowe profile nośne. Do jego zbudowania potrzebne są także kołki i wkręty oraz taśma akustyczna. Gotowy ruszt obkłada się płytami gipsowo-kartonowymi. Łączenia płyt oraz płyt ze ścianami należy odpowiednio wykończyć. Szkielet ścianki wypełnia się materiałem izolacyjnym, układając go między słupkami rusztu.

Jakiego materiału użyć do izolacji?

Najczęściej stosowanym materiałem do izolacji akustycznej ścianek działowych jest wełna mineralna, np. z firmy Isover. Wełna szklana jest najlepszym wyrobem dźwiękochłonnym. Wynika to z naturalnych właściwości samego materiału. Stopień izolacji akustycznej jest uzależniony od rodzaju wełny. Dodatkowo dzięki niedużej masie, jako wypełnienie ścianek działowych na piętrze domu, nie obciąża zbytnio stropów. Należy pamiętać, że na izolacyjność ścianki wykonanej metodą szkieletową wpływają wszystkie jej elementy. Poprawny montaż każdego z nich zapewni dobry poziom wyciszenia, bez mostków akustycznych. Najlepiej wyeliminować jak najwięcej elementów łączących ściany, które obniżają izolacyjność ścianki działowej.

Czasem zdarza się, że firma stawiająca dom zapomni o prawidłowym wyciszeniu ścianek działowych. Można temu zaradzić podczas najbliższego remontu. Zamiast jednak denerwować się na złe wykonanie i wydawać kolejne pieniądze na niepotrzebne prace, najlepiej od razu dopilnować wykonania izolacji ścian.

One thought on “Czym wykonać izolację ścian działowych?

  1. Sciany dzialowe, niezaleznie od tego, czy sa wznoszone z betonu kom rkowego czy tez z innego materialu budowlanego, nalezy murowac zgodnie z og lnie przyjetymi zasadami sztuki budowlanej. Przy murowaniu scian dzialowych wazne jest przestrzeganie regul na kazdym etapie prac. Obowiazuje zatem rezim technologiczny poczawszy od transportu i skladowania material w, organizacje prac murarskich, a skonczywszy na wlasciwym doborze zapraw i fachowym wymurowaniu scian.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *