Czy opłaca się inwestować w pompy ciepła?

Czy opłaca się inwestować w pompy ciepła?

Ciepłe oraz przytulne mieszkanie to marzenie każdego człowieka. Gdy za oknem panuje jesienna słota, czy też hula śnieżyca i panuje wysoki mróz, miło znaleźć się w ciepłych ścianach własnego domu. Dobór właściwego sposobu ogrzewania mieszkania zależy od wielu czynników, częstokroć wiąże się z kosztami opału i eksploatacji urządzenia, innym razem z wygodą wynikającą z użytkowania konkretnego typu sposobu.

Czy warto zainteresować się ogrzewaniem domu przy użyciu pompy ciepła?

Zakup pompy ciepła oraz jego montaż niewątpliwie wiąże się z poniesieniem ogromnych kosztów finansowych, sięgających nawet do kilkudziesięciu tysięcy złotych. Nie jest to tani i, właśnie ze względów finansowych, dostępny dla wszystkich użytkowników sposób ogrzewania domu. Według danych niektórych inwestorów koszt urządzenia zwraca się dopiero po minimum dziesięciu latach.

Pompa cieplna działa dzięki wykorzystaniu energii elektrycznej. Jej odpowiednie zaprogramowanie pozwala na zminimalizowanie zużycia prądu i obniżenie rachunków.

Dla wielu ludzi istotną kwestią może być problem ekologii. Niewątpliwie pompy ciepła przyczyniają się w mniejszym stopniu do zanieczyszczenia środowiska niż inne, standardowe sposoby ogrzewania mieszkania. Nie robią tego bezpośrednio, ponieważ same w sobie nie produkują szkodliwych substancji emitowanych do atmosfery. Jednakże urządzenia wykorzystując energię elektryczną produkowaną w Polsce podczas spalania węgla w elektrowniach, pośrednio przyczyniają się zanieczyszczeń środowiska.

Jakie są zalety i wady pompy ciepła?

Niezaprzeczalnie jedną z największych zalet użytkowania pompy ciepła jest jej bezobsługowość. Nawet, gdy nie ma nikogo w domu możemy być pewni, iż wracając do mieszkania przywita nas przyjemne ciepło.

Kolejną pozytywną stroną są o wiele niższe koszty użytkowania urządzenia w stosunku do standardowych sposobów ogrzewania. Ponadto nie musimy martwić się o miejsce przechowywania opału, gdyż jak wiadomo energia elektryczna pobierana jest konieczności jej wcześniejszego składowania.

Są jednak ludzie, którzy w pompach ciepła dostrzegają pewne wady. Niewątpliwie na pierwszym miejscu wymieniają ogromne koszty związane z zakupem i montażem tego urządzenia oraz to, iż taka inwestycja zwraca się dopiero po dłuższym czasie.

Pewnego rodzaju trudność może stanowić odpowiednie zaprogramowanie pracy pompy ciepła. Ustawienia obejmują wiele elementów i czynników, takich jak wielkość domu, parametry działki, oczekiwania dotyczące odpowiedniej temperatury w domu i przede wszystkim zmienne czynniki atmosferyczne.

Zarówno zalety, jak i wady pompy ciepła są dość łatwe do wymienienia i przeanalizowania. To czy użytkownik zdecyduje się na wykorzystanie tego rodzaju sposobu ogrzewania mieszkania zależy przede wszystkim od tego, czy gotowy jest czekać kilka lat na zwrot inwestycji zakupu i montażu takiej instalacji. Odpowiadając na pytanie zawarte w tytule można stwierdzić, iż opłaca się inwestować w pompy ciepła, jeżeli użytkownik posiada odpowiednią ilość gotówki, by poczynić taki zakup, a okres zwrotu inwestycji jest dla niego akceptowalny.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *