Czujniki deszczu i wilgotności – co to takiego i gdzie je stosować?

Czujniki deszczu i wilgotności – co to takiego i gdzie je stosować?

Aby utrzymać piękny ogród niezbędne jest jego odpowiednie nawadnianie i pielęgnacja. Dzięki automatycznemu systemowi nawadniania jedną z tych kwestii mamy z głowy, a dzięki temu utrzymanie, szczególnie dużego ogrodu, będzie znacznie prostsze.

Dobrze skonstruowany system nawadniania ogrodu zdecydowanie ułatwia nam życie, zastosowanie różnych urządzeń wykonawczych zapewni odpowiednie warunki różnorodnej i wymagającej roślinności, a sterowanie automatyczne i dobrze zaprogramowany sterownik pozwoli oszczędzić czas właścicielowi. Kolejną korzyścią będzie oszczędność związana z mniejszym zużyciem wody oraz optymalne jej wykorzystanie – mówią fachowcy z phu-adviser.pl.

Automatyczny system nawadniania potrzebuje kontroli, odpowiednie oprzyrządowanie jest niezbędne, aby zareagować na zmieniające się stany pogodowe, nie chcemy przecież nawadniać ogrodu podczas znacznych opadów deszczu, aby nie marnować wody nie i „utopić” roślin.

Dobrze skonstruowany system nawadniania powinien mieć odpowiednie narzędzia zabezpieczające. Jednym z nich jest czujnik deszczu. To niewielkie urządzenie, które blokuje uruchomienie systemu podlewania w czasie deszczu. Posiada specjalny zbiorniczek z elektrodami, w którym w czasie opadów zbiera się woda, jeśli spadnie jej tyle, że poziom wody dosięgnie elektrod, wysłany zostanie do sterownika sygnał o wstrzymaniu nawadniania.

Taka konstrukcja zabezpiecza przed zbyt szybką reakcją czujnika na pierwsze krople wody. Wysokość elektrod ustawia użytkownik systemu. Sterownik zostanie odblokowany kiedy woda z czujnika odparuje odsłaniając ponownie elektrody, lub kiedy sami ją wylejemy.
Znanym i niezawodnym czujnikiem deszczu jest Rain Check firmy Rain Bird, dostępny w firmie Adviser (www.phu-adviser.pl).

Czasem zdarzają się ogrody o bardzo zróżnicowanych warunkach, np. cześć roślin rośnie na skarpach, a inne na brzegu położonego znacznie niżej jeziora. Wówczas warunki panujące w tych różnych strefach będą się bardzo różnić, a zatem sterowanie czujnikiem deszczu może być niewystarczające i zastosowanie znajdują czujniki wilgotności. Jest to system dużo bardziej skomplikowany i kosztowniejszy.

Odpowiednio wykonany system automatycznego nawadniania ogrodu jest niezawodny i prosty w obsłudze. Pozwala na równomierne i racjonalne podlanie ogrodu, tereny wokół firmy, miejskiego skweru, a przy tym oszczędza czas i pieniądze gospodarza.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *