Jakie choroby atakują najczęściej zboża ozime?

Jakie choroby atakują najczęściej zboża ozime?

Każdemu rolnikowi zależy na tym, żeby jego plony były jak najbardziej obfite. Jednak żeby zasiane rośliny były dobrej jakości, konieczne jest ich właściwe traktowanie. Na plony wpływ mają warunki atmosferyczne, nawozy oraz środki ochrony, które skutecznie zwalczają choroby.

Choroby pszenicy ozimej – jakie występują?

W Polsce jednym z najważniejszych zbóż jest pszenica ozima, która stanowi zdecydowaną większość upraw. Jest ona jednak narażona na wiele chorób, które powodują obniżenie jakości i wielkości zbiorów. Podatność na choroby w dużej mierze zależy od zasianej odmiany zboża, ale również od warunków atmosferycznych, a także od regionu. Zadaniem rolnika jest wykrycie tego, co dzieje się z uprawami, tak wcześnie jak to możliwe, a następnie zastosowanie odpowiedniego środka ochronnego. Najczęstsze choroby pszenicy ozimej to:

  • mączniak prawdziwy – powierzchnię liści atakuje grzyb, który zabiera roślinie składniki pokarmowe,
  • brunatna plamistość liści – na liściach pojawiają się plamki, które z czasem brązowieją, by na koniec całkowicie zasuszyć roślinę,
  • septorioza liści i plew to jedna z najgroźniejszych chorób, atakujących uprawy, ponieważ w przypadku dużej infekcji straty mogą wynosić nawet 50%,
  • łamliwość podstawy źdźbła.

W zależności od choroby rolnicy mogą rozpoznać jej objawy już po zasianiu lub w momencie kiełkowania. Bardzo ważne jest, żeby zareagować jak najszybciej i zastosować odpowiedni preparat ochronny.

Choroby zbóż ozimych – zapobieganie

Rozmaitym chorobom można na szczęście skutecznie zapobiegać. Doświadczeni plantatorzy wiedzą, jak wybierać materiał siewny oraz odmiany zboża, żeby minimalizować występowanie chorób. Nie można również zapominać o kontrolowaniu pola co 3-4 dni, ponieważ umożliwia to szybkie wykrycie objawów choroby. W walce ze szkodnikami i patogenami plantatorzy wykorzystują środki ochrony roślin, które zapewnią prawidłowy wzrost zbóż. Syngenta to firma, która dostarcza sprawdzone rozwiązania dla rolnictwa, a na stronie internetowej syngenta.pl można znaleźć przydatne informacje o przydatnych środkach ochrony roślin czy odmianach zbóż.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *