Charakterystyka kabin sanitarnych do przedszkoli

Charakterystyka kabin sanitarnych do przedszkoli

Kabiny sanitarne to niezbędny element wyposażenia toalet we wszelkiego rodzaju obiektach użytku publicznego – od zakładów pracy i obiektów sportowych, przez dworce i centra handlowe, na szkołach i przedszkolach kończąc. W placówkach ostatniej kategorii stosowane są specjalne kabiny, przystosowane do wymagań małych dzieci.

Bezpieczeństwo

Kabiny sanitarne przeznaczone dla małych dzieci w bardzo dużym stopniu różnią się od zabudowy WC, z której korzystają dorośli. Przede wszystkim powinny one spełniać warunki dotyczące bezpieczeństwa malucha – dlatego nie znajdziemy w nich elementów, które mogą narazić użytkownika na uszczerbek na zdrowiu. Najprostszym sposobem, by dziecko wyrządziło sobie krzywdę korzystając z toalety, jest zawadzenie ręką o klamkę lub przytrzaśnięcie sobie palców drzwiami. Istnieje kilka metod zapobiegania takim przypadkom, np. zastosowanie okrągłego uchwytu typu KIGA (zwanego również „kierownicą”), który zastępuje poziomą klamkę oraz specjalnych zawiasów i uszczelek antyuciskowych, uniemożliwiających przypadkowe uderzenie zamykającymi się drzwiami w dłoń dziecka. Kolejnym elementem odróżniającym kabiny WC dla dzieci od tych przeznaczonych dla dorosłych jest brak zamka, umożliwiającego zamknięcie kabiny od środka – dzięki takiemu rozwiązaniu opiekun lub nauczyciel może natychmiast wejść do kabiny w przypadku sytuacji awaryjnej. Niektóre typy kabin sanitarnych wyposażane są w drzwi typu „kowbojki”, uchylających się w obie strony i umożliwiających dziecko szybkie wejście do wnętrza, inne zaś budowane są w ogóle bez drzwi. W takich przypadkach drzwiczki zastępowane są wysunięty na bok profilem przednim, który ogranicza widoczność wnętrza kabiny.

Estetyka

W związku z tym, że kabiny sanitarne stanowią bardzo widoczny element wyposażenia przedszkolnych toalet warto zadbać by spełniały nie tylko wymagania bezpieczeństwa, ale również estetyki wnętrza. Wielu producentów, np. firma Sanipol, oferuje swoim klientom kabiny sanitarne w bardzo różnorodnej kolorystyce, sprawiającej, że toalety stają się znacznie milsze dla oka. Ponadto dostępne są różne warianty wykończeń frontów kabin – poza standardową ofertą klienci mają również możliwość zamówienia drzwi wyciętych indywidualnym kształcie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *