Budynki energooszczędne – czym się charakteryzują?

Budynki energooszczędne – czym się charakteryzują?

Współczesne budownictwo kładzie szczególny nacisk na energooszczędność powstających obiektów budowlanych, tak, by spełniały najwyższe wymagania zarówno pod kątem oszczędności i eksploatacji. Rygorystyczne parametry opisywane w świadectwach energetycznych, jak i rozlicznych dyrektywach, w precyzyjny sposób opisują budynki energooszczędne.

Z założenia mają one być obiektami, które zużywają mało energii, przede wszystkim termicznej. Dopełnienie wszystkich parametrów wymaga odpowiedniego projektu, właściwego doboru materiałów i nienagannego wykonania. Wszystkie one składają się na pozytywny wynik końcowy.

Tu stanie ciepły dom

Stworzenie domu energooszczędnego, który przyniesie oszczędności rzędu 30 – 50% w zestawieniu do domów budowanych kilkanaście lat temu, to zadanie dla architektów skupiających swoją uwagę na najmniejszych detalach.

Pełna świadomość tematyki pozwala na uniknięcie kardynalnych błędów, które znacząco obniżą jakość całego obiektu. Zaczynając od samego początku, domy tego rodzaju muszą stanąć na określonej działce, która będzie wyróżniała się pewnymi cechami tj. położenie, kąt nachylenia, nasłonecznienie, a także wielkość. Szerokość idealnej działki powinna wynosić co najmniej 25 metrów, to pozwala na odpowiednie zaprojektowanie domu i właściwe rozplanowanie pomieszczeń. Działka powinna dawać możliwość skierowania budynku w stronę południową, która daje najwięcej naturalnego ciepła i jednocześnie umożliwia jego najefektywniejsze wykorzystanie. Wjazd musi znaleźć się od strony północnej, względnie wschodniej, a cała powierzchnia nie powinna być przesłonięta wysokimi drzewami, które mogłyby znacznie zacienić dom.

Meandry oszczędnego projektu

Budynki energooszczędne charakteryzują się zwartą bryłą, w której minimalizuje się ryzyko powstawania mostków termicznych, a tym samym strat ciepła. Forma powinna być jednolita, a poszczególne ściany duże. Ma to ważne znaczenie w odniesieniu do aspektu uzyskania dobrych najniższych parametrów dotyczących stosunku powierzchni przegród zewnętrznych, które liczone są łącznie z podłogą na gruncie, do całościowej kubatury, która będzie ogrzewana. W związku z tym, panuje zasada, że im dom większy, tym straty ciepła są mniejsze.

Do całej bryły należy dołączyć powierzchnie będące buforami np. ogrody zimowe. Te skupiają odpowiednią ilość ciepła, oddając ją jednocześnie przeciwległej ścianie budynku, która staje się nie tylko jego magazynem, ale także i naturalnym kaloryferem. Z kolei zimą, tego rodzaju buforowanie zabezpiecza budynek przed nadmiernym działaniem zimnego powietrza. Także wewnątrz stosuje się zasadę buforowego układu pomieszczeń- usytuowanie po stronie południowej pokoi, a po północnej pomieszczeń gospodarczych.

Materiały, wykonanie

Kluczem do sukcesu – oprócz odpowiedniego projektu – są także rozwiązania technologiczne. Podstawą wszystkich domów tego rodzaju jest odpowiedni, niskotemperaturowy system grzewczy. Stosuje się wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła, a więc z rekuperatorami, które wywiewając „stare”powietrze na zewnątrz zatrzymują niejako jego ciepło, by nagrzać nim nawiewane do budynku świeże powietrze. Standardem jest sięganie po systemy solarne pozwalające na ogrzewanie wody energią słoneczną. Inwestorzy stawiający na pełne wykorzystanie dobrodziejstw natury stosują również pompy ciepła.

Jednym z głównych zadań, jakie muszą spełnić wszystkie materiały jest zapewnienie najwyższej termoizolacji, a także eliminacja mostów termicznych. Stąd też stosuje się wyłącznie ciepłe przegrody zewnętrzne, które pozwolą by: dach, ściany oraz podłogi przy gruncie cechowały się współczynnikiem ciepła nie przekraczających U=0,16–0,20 W/(m²·K). Ściany zewnętrzne powinny być co najmniej dwuwarstwowe, chociaż chcąc osiągnąć najlepsze wyniki lepiej zastosować system trójwarstwowy. Jako, że stolarka okienna jest punktem przez który straty ciepła mogą być dość znaczne, inwestuje się wyłącznie w okna najwyższej jakości, trzyszybowe, o odpowiednio szerokich i zabezpieczonych termicznie profilach. Dodatkowo duże okna to domena strony południowej budynku, z kolei na północnej umieszcza się je wyłącznie punktowo i w najmniejszych rozmiarach. Obowiązkowo stosuje się montaż ciepły, przy użyciu specjalistycznych taśm paroszczelnych i paro-przepuszczalnych. Dachy wymagają grubej i właściwej izolacji warstwowej z wełny mineralnej oraz uszczelnienia wszystkich styków oraz łączeń.

Budując obiekt energooszczędny inwestuje się nie tylko w komfort, ale przede wszystkim w swój portfel, który będzie o wiele łagodniej traktowany przez rachunki. Biorąc pod uwagę te atuty, zachcianki o niebiańskim widoku i rozmaitych uskokach ścian okażą się zupełnie niepotrzebnymi w realizacji.

SłabyMiernyŚredniDobryBardzo dobry (3 głosów, średnia: 4,33 na maksymalnie 5)
Loading...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *