Budujmy z głową

Budujmy z głową

Budownictwo to jedna z tych branż, które wymagają sporej wiedzy, aby dobrze się w niej poruszać. Od tego, jak wykonamy wszystkie prace, zależeć będzie przyszłe bezpieczeństwo budynków oraz ludzi. Tu nie ma dróg na skróty. Przed wykonaniem jakichkolwiek robót trzeba dokładnie opracować plan postępowania i ściśle się go trzymać. Tylko takie podejście zagwarantuje nam ostateczny sukces oraz zadowolenie potencjalnych kontrahentów, z którymi zamierzamy współpracować.

1. Dobrej wiedzy nigdy za wiele

2. Grunt, który należy wzmocnić

3. Różne metody – solidny efekt

Dobrej wiedzy nigdy za wiele

Robót, które będziemy musieli wykonać na każdej budowie, jest naprawdę sporo. Jedną z najbardziej odpowiedzialnych prac na budowie jest palowanie gruntu. Ma ono na celu takie wzmocnienie gruntu, aby posadowiony na palach budynek, czy też budynki, uzyskały odpowiednią stabilność, gwarantującą dobre funkcjonowanie budowli w przyszłości. W tej sytuacji warto więc skorzystać z pomocy fachowców, dla których budownictwo nie ma żadnych tajemnic. W poszukiwaniu dodatkowych wiadomości o tym, jak taki proces docelowo powinien przebiegać, można zajrzeć do Internetu i skorzystać z profesjonalnych portali dla inżynierów. Więcej informacji na temat palowania znajdziemy, np. w specjalistycznej witrynie sieciowej inzynieria.com. Dzięki takim miejscom możemy się zorientować, jakie trendy oraz rozwiązania mają obecnie zastosowanie w branży budowlanej na szeroką skalę. Pozwoli to nam dobrać odpowiednie pomysły, z których będziemy mogli skorzystać na własnej budowie.

Grunt, który należy wzmocnić

Palowanie fundamentów powinno być przeprowadzone ze szczególną starannością. Obecnie możemy skorzystać z wielu metod jego przeprowadzenia. Jednym ze sposobów jest, np. rozwiązanie znane jako pale wiercone CFA. Powstaje ono w ten sposób, że najpierw przy pomocy świdra ciągłego z wnętrza podłoża usuwa się grunt, a w powstałe w ten sposób puste przestrzenie wpompowuje się mieszankę betonową. Dzięki tej metodzie grunt zostaje nieco rozparty na boki, co bardzo korzystnie wpływa na potencjalną nośność pali. Metoda ta bardzo dobrze się sprawdza nawet w nieco bardzo zwięzłych gruntach, warto więc po nią sięgnąć w przyszłości. Nie jest to oczywiście jedyna opcja, z której możemy skorzystać. Innym sposobem postępowania jest montaż pali przemieszczeniowych FDP. Po wkręceniu świdra w ziemię, na określoną głębokość, ów podnosi się, wcześniej dogęszczając pobocznicę danego pala, a przez  otwór w trzonie świdra podawana jest mieszanka betonowa. Później możemy wprowadzić do mieszanki niezbędne pręty zbrojeniowe.

Różne metody – solidny efekt

Do kolejnych metod możemy zaliczyć pale VDP oraz pale SDP. To, jaką metodę ostatecznie wybierzemy, jest zależne od tego z jakim typem gruntu przyjdzie nam się borykać. Pale są z zasady stosowane wtedy, gdy duże obciążenia trzeba przenieść na o wiele niższe poziomy gruntu. Jest to związane z wierceniami w torfie, piasku, rożnego rodzaju luźnych osadach, czy też warstwach odpadów komunalnych. Dotyczy to także budów wieżowców, mostów, wiaduktów, budownictwa portowego, pełnomorskiego, czy też hydrotechnicznego. Fundamenty palowe stosujemy także do umacniania różnego rodzaju skarp, np. na terenach nadmorskich, czy górskich. Odpowiednie przygotowanie podłoża ma tu kluczowe znaczenie. Bez tego trudno myśleć o ostatecznym sukcesie. Planując tego typu skomplikowane prace warto rozejrzeć się za takimi rozwiązaniami, dzięki którym zyskamy pewność, że wybraliśmy najlepszą metodę, która pozwoli nam sfinalizować nasze zadanie.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *