Budowa mebli – czy ściski stolarskie są niezbędne?

Budowa mebli – czy ściski stolarskie są niezbędne?

Ściski stolarskie są elementem obowiązkowym w każdym warsztacie stolarskim, niezależenie od tego, czy jego właścicielem jest zawodowiec, czy amator. Element ten znalazł szerokie zastosowanie nie tylko w pracy z drewnem , ale również w wielu drobnych czynnościach, jakie zwykle wykonujemy w domu. Niektóre modele ścisków stolarskich mogą okazać się bardzo pomocne w odkręceniu problematycznej śruby czy zaworu.

Inne rodzaju uścisków mogę okazać się na tyle solidne i wytrzymałe, że będą wyśmienicie sprawdzały się w trakcie cięcia, lub jakichkolwiek innych prac z wykorzystaniem metalu. Ściski stolarskie możemy dzielą się na kilka rodzajów, jednak różnice między poszczególnymi modelami nie są zbyt znaczące i osoby początkujące nie powinny martwić się o niewłaściwy wybór ścisku stolarskiego.

Ściski stolarskie jako zabezpieczenie w trakcie pracy z meblami

Wykonywanie jakichkolwiek prac związanych z drewnem zawsze wiąże się z ryzykiem poważnego urazu. Do najczęstszych z nich należą skaleczenia oraz otarcia. Najlepszym sposobem, aby się przed nimi uchronić, jest stosowanie wysokiej jakości rękawic. Na tym produkcie nie warto oszczędzać. Niewiele osób wie jednak, że zastosowanie ścisków stolarskich w trakcie pracy z drewnem ma ogromny wpływ nie tylko na komfort pracy z materiałem, ale także na bezpieczeństwo pracy stolarza. Ściski stolarskie pomagają utrzymać konkretny kawałek drewna w stabilnej pozycji, dzięki czemu znacznie zmniejsza się ryzyko zsunięcia narzędzia stolarskiego z powierzchni materiału, nad którym aktualnie pracujemy.

Łączenie ze sobą poszczególnych elementów mebli – do czego potrzebne będą kątowniki stolarskie?

Meble są wyrobem z drewna, który składa się z wielu drobnych elementów. Wielu stolarzy ma jednak bardzo poważnym problem z połączeniem ich w całość. Poszczególne kawałki drewna ciężko ustawić w odpowiedniej pozycji, wskutek czego stolarze nie mogą stworzyć mebla. Właśnie w tym momencie pracy z meblami świetnie sprawdzą się ściski stolarskie. Tego rodzaju elementy stolarskie pozwalają na umieszczeniu wszystkich elementów mebla, nad którym aktualnie pracujemy i przymocowanie ich do siebie tak, aby wszystkie razem tworzyły jedną całość. Zastosowanie tych właśnie elementów jest również niezwykle pomocne, jeśli chodzi o konstruowanie mebli z dużą liczbą detali.

Wszelkie narzędzia stolarskie, których docelowym przeznaczeniem jest żłobienie w powierzchni drewna detali, wymagają często dużej siły nacisku. Sytuacja tego rodzaju ma najczęściej miejsce w przypadku narzędzi ręcznych, takich jak strugi czy dłuta. W trakcie procesu rzeźbienia takimi narzędziami ręcznymi, element drewna, nad którym aktualnie pracujemy może się przemieszczać, przez co nie będziemy w stanie wykonywać precyzyjnych cięć w drewnie, które są konieczne do łączenia elementów konkretnego mebla (otwory na śruby, klamki itp.) jak i stworzenia zdobień (dotyczy to zwłaszcza drogich i ekskluzywnych modeli mebli).

Kątowniki stolarskie – o nich także należy pamiętać podczas konstruowania mebli

Elementami, które są nie mniej ważne w trakcie konstruowania mebli, są kątowniki stolarskie. Tego rodzaju elementy najczęściej przybierają kształt znanej na pewno większości osób z czasów szkolnych ekierki. To narzędzie pozwala na wyznaczenie oraz utrzymanie kąta prostego w trakcie łączenia ze sobą dwóch (lub więcej) elementów konstruowanego obecnie mebla. W ten sposób unikniemy sytuacji, kiedy to wykonany przez nas mebel będzie niestabilny i bardzo podatny na uszkodzenia w trakcie transportu.

W procesie wyznaczania kąta prostego między dwoma elementami budowanego przez nas mebla (najczęściej będą to ściany) przydatne mogą okazać się również wspomniane wcześniej ściski stolarskie. Raz wyznaczony kąt prosty musi zostać otrzymany przez dłuższy czas, aby stolarz miał możliwość wprowadzenia ewentualnych poprawek, wywiercenia otworów, a także doszlifowanie nierówności między krawędziami dwóch połączonych elementów. Jedynie łącząc ze sobą te dwa elementy zyskujemy szansę na stworzenie unikalnego mebla, o którym nawet najbardziej wybredni klienci będą mówić, że jest to produkt wysokiej jakości.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *