Budowa domu jednorodzinnego – czym najlepiej ogrzewać dom?

Budowa domu jednorodzinnego – czym najlepiej ogrzewać dom?

Tytułowe pytanie powinni zadać sobie wszyscy inwestorzy już na etapie wyboru projektu domu jednorodzinnego. Koszta związane ze stworzeniem odpowiednich warunków do bytowania oraz z ich utrzymaniem, stanowią aż 70-80% wszystkich nakładów eksploatacyjnych w roku. Jak widać oszczędność w tym sektorze może być bardzo atrakcyjna. Częściowo można ją osiągnąć poprzez energooszczędną technologię budowy domu jednorodzinnego, częściowo zaś wybierając odpowiedni system grzewczy.

Aktualna sytuacja wśród inwestorów – budowa domu jednorodzinnego według ogólnych standardów?

Nie jest tajemnicą, że większość, bo prawie połowa z aktualnie wykorzystywanych systemów grzewczych korzysta z paliw stałych, w tym węgla. Znacznie mniej popularnymi paliwami są gaz ziemny, paliwa ciekłe oraz odnawialne źródła energii (te są jeszcze wciąż niezwykle rzadkim obrazkiem w Polskim krajobrazie). Wszystkie typy mają swoje wady i zalety, my postanowiliśmy skupić się na najbardziej dostępnych rodzajach paliw stałych, z których korzysta około ćwierć ze wszystkich użytkowników, którzy zdecydowali się wybrać budowę domu jednorodzinnego kosztem mieszkania w bloku.

Warto zaznaczyć, że roczne zużycie paliw grzewczych zależy nie tylko od kubatury naszego domu ale także tego, jak dużo ciepłego powietrza jesteśmy w stanie zatrzymać w jego wnętrzu. Decydując się na wybór projektu domu (szukaj na www.dom.pl), możemy zwrócić uwagę na to, czy wykorzystane będą materiały o niskim współczynniku przenikania ciepła. Wysokiej jakości izolacje termiczne, a także fachowe wykonawstwo mogą zagwarantować uniknięcie mostków cieplnych i ucieczkę ciepłego powietrza, co skutkuje nieustanną potrzebą dogrzewania i generuje koszta. Wciąż rzadkością są projekty domów jednorodzinnych wykorzystujące technologię pasywną, choć są prognozy, że trend ten będzie się zmieniał ku górze.

zrzut-ekranu-2018-05-28-o-13-08-19

Węgiel, drewno i gaz ziemny – zdecyduj się na jeden przed rozpoczęciem budowy domu jednorodzinnego

Węgiel jest najbardziej znanym i najszerzej dostępnym materiałem grzewczym. Jest to na tę chwilę najtańsza opcja, lecz wybierając ten wariant przy budowie domu jednorodzinnego, nie będziemy działać progresywnie. W tym przypadku przyszłość jest bardzo mglista. Prawo przewiduje nieustające obostrzenia względem węgla, który jest niszczycielski dla środowiska, dlatego koszty ogrzewania, dziś stosunkowo tanie, będą rosły w przyszłości.

Innym rodzajem paliwa grzewczego stałego jest drewno. W naszych warunkach jest to z reguły drewno bukowe o wysokiej kaloryczności i dostępności. Drewno potrafi palić się bardzo długo, utrzymując pożądaną temperaturę w sposób jednostajny. Także urządzenia do palenia węglem są na rynku szeroko dostępne, co może mieć znaczenie, gdy w trakcie budowy domu jednorodzinnego posiadamy bardzo ograniczone środki.

Jeśli w naszej okolicy jest możliwość podłączenia się do źródła gazu ziemnego, to ten typ paliwa również polecamy. Jednostkowo jest to tańsza opcja w przekroju całego okresu grzewczego, instalacja jest niedroga i szeroko już dziś dostępna, a sam system grzewczy jest bardzo czysty i mało wymagający jeśli idzie o eksploatacje.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *