Architekci wnętrz – spece od urządzania

Architekci wnętrz – spece od urządzania

Lato sprzyja remontom. Ciepłe miesiące wielu z nas przeznacza na odświeżanie, odnawianie czy wykańczanie wnętrz. Zewsząd z otwartych okien dobiegają do naszych uszu odgłosy prac remontowych.

Jeśli nie chcemy, żeby wakacje, poświęcone na remont, stały się dla nas koszmarnym wspomnieniem z pomocą przyjdą nam architekci wnętrz. To specjaliści od urządzania. Jeśli zdecydujemy się przeprowadzić remont z profesjonalnym wsparciem projektanta, możemy być pewni, że cała „operacja” przebiegnie sprawnie, bez opóźnień, a efekt końcowy będzie zgodny z naszymi oczekiwaniami (a może lepszy)

Aby inwestycja w usługi, które oferuje architekt wnętrz, była sensowna, należy zwrócić się do niego odpowiednio wcześnie. W przypadku mieszkania z rynku pierwotnego, warto pierwsze spotkanie zaplanować jeszcze przed odbiorem lokalu. Jeśli zgłosimy się do projektanta z odpowiednim wyprzedzeniem, będziemy mogli, na przykład, skorzystać z opcji zmian lokatorskich (które deweloper wykona przy pomocy „swoich” ludzi). Można dzięki temu mieć od razu ściany i otwory w zaprojektowanych miejscach, a nie wyburzać świeżo postawione ściany. A to przecież oszczędność czasu i pieniędzy.

Architekci wnętrz udzielają również konsultacji przed zakupem mieszkania lub domu. Analizując plany potrafią wychwycić mankamenty projektowe, które mogą być niewidoczne dla laika, a które będą później sprawiały, że przestrzeń będzie na przykład niefunkcjonalna lub trudna do sensownego zagospodarowania. Projektant zwróci naszą uwagę na takie „detale”, które mogą później negatywnie wpływać na komfort użytkowania lokalu. Obiektywnie oceni jego walory lub ich brak. Zawsze warto poznać fachową opinię bezstronnego specjalisty, a nie kierować się przy kupnie jedynie zapewnieniami dewelopera. Unikniemy dzięki temu wydania niemałych pieniędzy na zakup, którego możemy potem żałować. Usługę konsultacji przed zakupem proponuje m. in. warszawskie studio architektoniczne Projekt MIMO.

Do specjalisty od urządzania wnętrz możemy zwrócić się także, jeśli interesuje nas zmiana aranżacji już zamieszkiwanego lub kupowanego z drugiej ręki, mieszkania. Pracownie projektowe świadczą usługi zmiany wystroju wnętrz nawet dla pojedynczych pomieszczeń. Możemy zatem odmienić jedynie nasz salon, kuchnię czy sypialnię, nie ingerując w pozostałe pomieszczenia.

Jeśli jednak planujemy przeprowadzić gruntowy remont, taki z przestawianiem ścian, zmianami w przeznaczeniu pomieszczeń, a co za tym idzie – w instalacjach, wtedy usługa aranżacji wnętrz to za mało. W takim przypadku projektant wykona dla nas kompleksowy projekt wnętrz.

W fazie koncepcyjnej otrzymamy parę wariantów ustawienia wnętrz i ogólny zarys stylistyki, i kolorystyki opracowywanych przestrzeni. Wybrana koncepcja zostanie następnie dopracowana i uszczegółowiona. Architekt rozrysuje w detalach mieszkanie czy dom. Stworzy dokumentację wykonawczą niezbędną ekipom budowlanym i wykończeniowym. Wszelkie elementy robione na wymiar również zostaną przedstawione na rysunkach w odpowiedniej skali. Projekt wykonawczy będzie podstawą do wyliczenia potrzebnych ilości materiałów wykończeniowych i wszelkich elementów wyposażenia, od parkietu, przez tapety, po gniazdka i lampy. Korzystając z dokumentacji wykonawczej ekipy remontowe będą mogły przenieść projekt z papieru w trójwymiar i urzeczywistnić naszą nową przestrzeń.

Bywa, że klient nie chce lub nie może doglądać budowy osobiście. Jak wiadomo, bywają różni fachowcy i różne ekipy – czasem brak fachowej kontroli może mieć opłakane skutki. Warto w takiej sytuacji zlecić projektantowi tzw. nadzory autorskie. Oznacza to ni mniej, ni więcej, że to on będzie za nas pilnował ekipy. Zadba o realizowanie projektu zgodnie z wytycznymi, a dodatkowo dopilnuje przebiegu prac zgodnego z harmonogramem. To zaoszczędzi nam nerwów, czasu i pieniędzy.

Spec od urządzania – profesjonalny architekt wnętrz, to dla klienta dobra inwestycja. Sprawi, że remont przebiegnie sprawnie, zgodnie z projektem, bez opóźnień i przestojów. A zlecającemu pozostanie tylko delektować się efektem końcowym.

One thought on “Architekci wnętrz – spece od urządzania

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *