Aranżacja przedpokoju. Jakie wybrać meble?

Aranżacja przedpokoju. Jakie wybrać meble?

Przedpokój może nie jest najważniejszym z pomieszczeń w domu, ale jest pierwszym, które widzą nasi goście, pierwszym które jest oceniane. Jak sprawić, by prezentował się dobrze mimo ograniczonej przestrzeni?

Nie da się stworzyć uniwersalnego przepisu na piękny przedpokój. Wszystko zależy od jego wymiarów, położenia, ilości miejsca. Są jednak pewne zasady, którymi warto kierować się kupując szafy do przedpokoju i inne meble lub dodatki, które zamierzamy tam umieścić. Ich naczelną funkcją ma być utrzymanie  pomieszczenia w czystości i porządku. W końcu nie ma miejsca w domu, które ma większą tendencję do generowania bałaganu. Dobrze dobrane meble pozwolą temu zapobiec, a do tego będą wyglądać estetycznie i nie zajmą zbyt wiele miejsca.

Szafy i wieszaki – niezbędne w każdym przedpokoju

Ponieważ przedpokój to miejsce, w którym najczęściej się rozbieramy i ubieramy, zwykle niezbędnym elementem są wieszaki na okrycia wierzchnie i miejsce na buty. To wersja minimum, jeśli mamy więcej miejsca, możemy zadbać o szafy do przedpokoju, w którym wszystkie kurtki i płaszcze zostaną ukryte przed wzrokiem gości. Idealna szafa jest wąska, ale za to wysoka, sięgająca niemal sufitu. Dzięki temu pełni również rolę schowka na różne mniej atrakcyjne przedmioty, których nie chcemy eksponować w mieszkaniu. Szafa może być połączona z lustrem, choć lustro może znaleźć się także na przeciwległej ścianie. Warto w nie zainwestować, ponieważ doda ono światła ciemnym zazwyczaj przedpokojom i sprawi, że wizualnie będą wydawać się większe. Dobre lustro to takie, w którym przed wyjściem można sprawdzić całą swoją sylwetkę.

szafka-do-przedpokoju

Szafki na buty i miejsce do siedzenia

Nie mniej ważnym elementem są szafki na buty. Poustawiane na podłodze obuwie nie wygląda zbyt elegancko, poza tym grozi potknięciem się i ogranicza przestrzeń do przebrania. Obecnie na rynku dostępne są nowoczesne, ciekawie zaprojektowane szafki na buty o niewielkich rozmiarach, pasujące niemal do każdego wnętrza i mieszczące wiele par.  Skoro o butach mowa, zdejmowanie ich w pozycji stojącej, w ograniczonej przestrzeni, nie należy do najprzyjemniejszych czynności. Może być to uciążliwe zwłaszcza dla osób starszych. Aby zniwelować tę niewygodę, warto zainwestować w składane krzesełko, mocowane do ściany. Wygląda ono dość podobnie do siedzeń znanych nam z korytarzy pociągów. Niezwykle funkcjonalne, praktycznie nie zajmują miejsca, a dobrane do reszty mebli wyglądają bardzo atrakcyjnie.

mala-szafka

Co jeszcze przydaje się w przedpokoju?

To nie salon, a właśnie przedpokój jest często miejscem, przez które przechodzą każdego dnia wszyscy domownicy. Z tego też powodu jest najlepszą przestrzenią do komunikacji czy pozostawienia wspólnie używanych przedmiotów. Zwłaszcza większe rodziny odczują korzyści z umieszczenia w przedpokoju tablicy do przypinania karteczek z wiadomościami, czy kalendarza. Dobrym pomysłem jest również półeczka lub specjalna szafeczka, w której można umieścić klucze do domu, samochodu, czy pilot do bramy, a także niektóre dokumenty. Znacznie ułatwi to kontakt z domownikami, których godziny pracy powodują mijanie się.

Przedpokój nie musi być traktowany po macoszemu. Spójrzmy na niego jako na kolejne miejsce, które urządzić można z kreatywnością i dzięki któremu można przekazać swój indywidualny styl i upodobania. Urządzony w przemyślany sposób może stać się naprawdę przyjemną przestrzenią.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *