Aranżacja łazienki w stylu angielskim

Aranżacja łazienki w stylu angielskim

By nasza łazienka prezentowała się atrakcyjnie i nieszablonowo, warto wybrać ciekawy styl, w którym będzie ona urządzona. Dla osób, które zamiast sterylnych nowoczesnych wnętrz wolą te przytulne i „z duszą”, ciekawą propozycją może być aranżacja łazienki w stylu angielskim. Co należy o niej wiedzieć?

Styl angielski we wnętrzach opiera się w dużej mierze na licznych bibelotach i dodatkach „z duszą”. Wnętrza powinny wyglądać tak, jakby w ich urządzaniu stopniowo brały udział kolejne pokolenia mieszkańców. Są to wnętrza jasne, ciepłe i przytulne, pełne kwiatowych motywów. Stwarzają one klimat błogości i zachęcają do odpoczynku.

Nie ma najmniejszych wątpliwości co do tego, że urządzona w stylu angielskim łazienka musi prezentować się bardzo efektownie. Wszelkie nowoczesne rozwiązania, których dziś nie unikniemy, muszą być dobrze ukryte pod klasyczną elegancją, dlatego też warto zainteresować się elementami stylizowanymi na starsze. Obecne w pomieszczeniu meble, sprzęty oraz dekoracje muszą harmonijnie współgrać z kwiatowymi motywami oraz jasną pastelową kolorystyką.

Kolory i wzornictwo angielskiej łazienki

Typową cechą aranżacji wnętrz inspirowanych stylistyką z wysp brytyjskich jest zestawienie jasnych i pastelowych barw, w których powinna być urządzona łazienka. Biel łączy się tutaj z odcieniami kości słoniowej, delikatnym błękitem lub różem. Wzornictwo opiera się głównie na subtelnych motywach kwiatowych, które zdobić mogą ściany, tekstylia oraz wszelkie dekoracyjne dodatki.

Ściany i podłogi w łazience

Kolejną z cech stylu angielskiego, która nadaje wnętrzom przytulnego klimatu, jest charakterystyczna dekoracja ścian w postaci lamperii. Choć w polskiej architekturze kojarzą się głównie z klatkami schodowymi i budynkami użytku publicznego, a w domach praktycznie nie występuję, na wyspach są kwintesencją miejscowego stylu. Na ścianach angielskich łazienek pojawiają się także płytki ceramiczne, ale tylko w tych miejscach, w których są najbardziej potrzebne. W większości przypadków są to kafelki małych rozmiarów i zwykle w stylu retro. Zamiast lamperii lub płytek możemy także położyć ozdobną tapetę z wyraźnymi, ale jednocześnie delikatnymi motywami kwiatowymi lub w pasy w stylu retro, dzięki której łazienka zyska całkowicie nowy wymiar. Trzeba tylko pamiętać, że musi to być tapeta winylowa, którą można stosować w łazienkach i kuchniach. Dzięki winylowej powłoce jest bardziej odporna na wilgoć i zabrudzenia, a do tego można ją zmywać mokrą gąbką z mydłem. Dobrym rozwiązaniem będzie wykończenie tapetą jedynie górnych fragmentów ścian, przy czym dolne udekorujemy boazerią lub płytkami ceramicznymi stylizowanymi na boazerię. Na podłogach najczęściej kładzie się terakotę, ale częstym rozwiązaniem jest też parkiet z jasnego drewna, specjalnie zaimpregnowanego i pomalowanego.

Meble i sprzęty łazienkowe

Meble oraz sprzęty, które stanowią ważną część aranżacji łazienki w stylu angielskim, powinny być w miarę możliwości wykonane z materiałów pochodzenia naturalnego. Szafki powinny mieć eleganckie fronty w stylu retro ze stylowymi gzymsami oraz ozdobnymi gałkami. Również wszystkie łazienkowe sprzęty, a więc także ceramika i armatura, powinny nawiązywać swoim wyglądem do klasycznej angielskiej elegancji. Oczywiście nie muszą to być oryginalne elementy, z powodzeniem można stosować stylizowane na stare, które oferuje wiele sklepów z wyposażeniem łazienek.

Obowiązkowym elementem jest wanna, i koniecznie wolnostojąca. Najlepszym rozwiązaniem będzie wanna na nóżkach, przy czym nawet lwie łapy nie będą tutaj przesadą. Natomiast jeśli chcemy z tradycyjnych nóżek zrezygnować, możemy w ostateczności wybrać bardziej nowoczesny model wanny ze zintegrowaną obudową. Również w przypadku ceramiki sanitarnej trzeba zainteresować się modelami stojącymi. Umywalka powinna być w miarę możliwości szeroka. Może być mocowana na postumencie, półpostumencie lub też na metalowym stelażu z nóżkami. Sedes natomiast powinien mieć formę kompaktu. Duże znaczenie ma też forma baterii łazienkowych. Najlepsze będą baterie w stylu retro. Ważne jest przy tym, aby wnętrze było wygodne i przytulne.

Dekoracje i dodatki

W każdym wnętrzu w stylu angielskim obowiązkowym elementem są przedmioty „z duszą”, w przypadku których wcale nie trzeba zachowywać umiaru. Na łazienkowych półkach powinny znaleźć się liczne eleganckie bibeloty, jak kosze i koszyki wiklinowe, ozdobne flakoniki oraz ceramiczne pojemniczki na drobiazgi. Ważnym elementem będzie także ozdobne lustro, które będzie łączyć w sobie design i funkcjonalność. Pewną formę ozdoby w łazience w stylu angielskim mogą z powodzeniem stanowić tekstylia takie, jak chociażby ręczniki z delikatnym wzorem. Jeśli mamy w łazience okno, trzeba pomyśleć także o delikatnych firankach i zasłonkach z motywami kwiatowymi.

Niestandardowe rozwiązania

Choć aranżacja łazienki stylu angielskim kojarzy jest przede wszystkim ostoją klasyki, nie ma przeciwwskazań, by w aranżacji łazienki pojawiły się nietypowe rozwiązania. Dobrze przemyślane i zrealizowane mogą dodać pomieszczeniu dodatkowego uroku. Jeśli łazienka jest duża, szyku może nadać jej ozdobne siedzisko na nóżkach lub elegancki puf w stylu ludwikowskim.

Łazienka urządzona w stylu angielskim, która na pierwszy rzut oka kojarzy się ze stylem retro, jest bez wątpienia królestwem relaksu, gwarantującym najwyższy poziom komfortu. Charakterystyczne dla stylu wanny na nóżkach, szerokie stojące umywalki oraz tapety w pasy lub z motywami kwiatowymi są bazą do stworzenia stylowej aranżacji łazienki, sprzyjającej odpoczynkowi i długim kąpielom w błogiej i przytulnej, a jednocześnie także pałacowej atmosferze.

Szukając inspiracji warto udać się na stronę http://forum.leroymerlin.pl/forum/lazienka,2,106.html

2 thoughts on “Aranżacja łazienki w stylu angielskim

  1. Lubie styl angielski w aranżacjach. Jest interesujący. Niby grzeczny styl (powodują to kolory), a zarazem dodatki znajdujące się w nim są ciekawym przeciwieństwem. To tworzy bardzo klimatyczny styl. Najbardziej w stylu angielskim podobają mi się meble typu retro. Wanny stanowią centrum, niezabudowane i odpowiednio zdobione dodatkami. Robiąc remont, zdecyduję się na ten styl 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *